Historia reklamy

W dzisiejszych czasach reklamy otaczają nas ze wszystkich stron. Nie sposób uniknąć ich oglądania, czy słuchania. Pojawiają się dosłownie wszędzie – w telewizji, radiu, prasie, internecie. Dostajemy reklamowe smsy, ulotki. Gazetki z nowymi produktami lądują często na naszych wycieraczkach. Firmy konkurują ze sobą nieustannie, przebijając ceny i ogłaszając to w każdy możliwy sposób. Marketing jest jedną z najważniejszych rzeczy w drodze do sukcesu.

marketingTrudno o osobę, która nie wiedziałaby czym jest reklama. A jaka jest jej historia?

Proste reklamy powstawały już w starożytności. Szyldy, napisy na ścianach zachęcające do skorzystania np. z karczmy. Pierwszą prawdziwą rewolucją było wynalezienie druku w roku 1450. W Anglii, w 1850 roku została wydrukowana pierwsza reklama prasowa. Ważną datą jest 1848 rok, wówczas po raz pierwszy ktoś zajął się gromadzeniem i drukowaniem reklam. Dzisiejsza agencja reklamowa wówczas nazywała się informacyjną.

A jaka była pierwsza reklama masowa?

Powstała w 1870 roku i przedstawiała mydło. W 1920 r. stacja radiowa KDKA po raz pierwszy zajęła się reklamą sponsoringową, a w 1941 powstała pierwsza reklama telewizyjna. Miało to miejsce w Stanach Zjednoczonych. W Polsce nastąpiło to dużo później.

Jeśli chodzi o status prawny reklamy, pierwsze ustalenia na ten temat miały miejsce już w 1614 roku w Anglii. Temat ten ciągle się rozwija. Dzisiaj reklama zwykle nie kojarzy się dobrze. Przeciętny człowiek jest nią przytłoczony, nawet jeśli to nieodzowny element chociażby handlu.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *