Jak wygląda śmierć poza Polską?

Często zdarza się, że ktoś bliski umiera poza granicami kraju. Jest to nie lada problem dla rodziny zmarłego. Konieczne jest wówczas sprowadzanie zwłok, po to by pochować zmarłego na rodzimym cmentarzu. Transport zwłok z zagranicy może odbywać się na kilka sposobów w zależności od odległości, jaka dzieli zmarłego od rodzinnego kraju.

Tak więc transport zwłok z zagranicy może odbyć się odpowiednim konwojem samochodowym lub droga powietrzną – samolotem. Za każdym razem trzeba spełnić pewne formalności. Osoba odpowiedzialna za sprowadzanie zwłok musi wystąpić do prezydenta miasta bądź starosty z wnioskiem o możliwość przewiezienia zwłok do Polski. Gdy już uzyska zgodę – nie ponosi z tego powodu żadnych kosztów, wówczas trzeba uzyskać zgodę konsula-przedstawiciela kraju, w którym zmarł nasz bliski.

To nie koniec kwestii formalnych. Konsulowi trzeba przedstawić akt zgonu zmarłego, wcześniejsze pozwolenie od prezydenta lub starosty, zaświadczenie lekarskie poświadczające, że zmarły nie stracił życia na skutek choroby zakaźnej, czy epidemii. Kolejny problem pojawia się, gdy zmarły popełnił samobójstwo lub został zamordowany, albo tez uległ wypadkowi, wtedy potrzebna jest zgoda policji na transport zwłok z zagranicy. Zgodę konsula na sprowadzanie zwłok trzeba opłacić. Ciało przewożone jest w specjalnej, opieczętowanej, metalowej trumnie. Jeżeli chodzi o urnę z prochami, to też musi być ona metalowa, a dodatkowo musi znajdować się w innej urnie- drewnianej. Jeżeli ciało przewożone jest w trumnie samochodem, to konieczne jest jego specjalne oznakowanie. Dla urny nie ma takich wymogów. Transport zwłok z zagranicy czasem jest bardzo kosztowny i nie zawsze rodzinę stać na taki wydatek. w takiej sytuacji zmarły może zostać pochowany w kraju, w którym zmarł.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *