Jakie osłony okienne wybrać?

Tradycyjnymi „urządzeniami” zasłaniającymi wnętrze mieszkania przed wzrokiem ciekawskich osób są firanki i zasłony. Ich główną wadą jest fakt, że światło słoneczne podczas upalnych dni rozgrzewa je dość znacznie, przez co stają się dodatkowym grzejnikiem wtedy, kiedy zupełnie tego nie potrzeba. W związku z tym oraz kilkoma innymi wadami ciekawą alternatywą wydają się rolety, żaluzje i markizy bądź markizorolety.

rolety rzymskie są wygodne i nowoczesne

Rolety wewnętrzne to zwijane pasy materiału, których rolka jest umieszczona u góry okna. Rozwijanie następuje wzdłuż okna, a stabilnej pozycji rolety pilnują żyłkowe prowadnice umieszczone po bokach. Rolety – również rolety rzymskie – zajmują zdecydowanie mniej miejsca od zasłon i pozwalają wyeksponować parapet, jednak w gorące dni również rozpraszają ciepło do wnętrza. W funkcji ciężkiej zasłony przed promieniowaniem lepiej sprawdzają się rolety zewnętrzne, które ciepło rozpraszają na zewnątrz, a do tego często działają przeciwwłamaniowo.

Bardzo popularne ostatnimi czasy rolety rzymskie znajdziemy niemal w każdym salonie z osłonami okiennymi. Możemy zacząć od internetu, szukając na przykład hasła: Rolety rzymskie Wrocław lub Rolety rzymskie w Warszawie, co oczywiście uzależnione jest od tego gdzie znajduje się nasze mieszkanie czy dom.

Markizy to elastyczne, rozkładane daszki umieszczane nad chronionymi oknami i powierzchniami, np. balkonem. Co prawda dobrze osłaniają wnętrze przed światłem, ale już nie przed wzrokiem osób postronnych. W tym celu lepiej sprawdzają się markizorolety, rozwijane wzdłuż okna – podobnie jak rolety, ale po zewnętrznej stronie.

Żaluzje poziome i pionowe, często białe lub srebrne bardzo dobrze odbijają światło i są montowane wewnątrz pomieszczenia, lub pomiędzy szybami okiennymi. Z wyjątkiem żaluzji między oknami, wymagają nieco więcej miejsca niż rolety. Ich główną wadą jest kłopotliwe odkurzanie.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *